PE-0402CD470JTG
Fixed Inductors
Manufacturer No:
PE-0402CD470JTG
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PE-0402CD470JTG
Description:
FIXED IND 47NH 100MA 830 MOHM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Series
0402CD
DC Resistance (DCR)
830mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
100mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.61mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Inductance
47nH
Frequency - Self Resonant
2.1GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250MHz