PE-0402CD101JTT
Fixed Inductors
Manufacturer No:
PE-0402CD101JTT
Datasheet:
PE-0402CD101JTT
Description:
FIXED IND 100NH 100MA 2.6 OHM
Size / Dimension
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
DC Resistance (DCR)
2.6Ohm Max
Q @ Freq
16 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
100mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.61mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Inductance
100nH
Frequency - Self Resonant
1.62GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz