LCMC25-10-L
Terminals - Rectangular Connectors
Manufacturer No:
LCMC25-10-L
Datasheet:
LCMC25-10-L
Description:
CONN TERM RECT RING 25MM #M10
Series
LCMC
Terminal Style
Two Stud Holes
Length - Overall
3.669" (93.19mm)
Diameter - Ring ID
0.433" (11.00mm)
Wire Gauge
25mm²
Width - Outer Edges
0.610" (15.49mm)
Diameter - Barrel ID
0.272" (6.91mm)
Diameter - Barrel OD
0.346" (8.79mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
M10 Stud
Tab Thickness
0.059" (1.50mm)