LCMC16-00-L
Terminals - Rectangular Connectors
Manufacturer No:
LCMC16-00-L
Manufacture:
Panduit Corp
Datasheet:
LCMC16-00-L
Description:
CONN TERM RECT RING 16MM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Terminal Type
Ring, Tubular
Color
Contact Finish
Tin
Series
LCMC
Terminal Style
No Stud Hole
Features
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Length - Overall
3.697" (93.90mm)
Insulation
Non-Insulated
Diameter - Ring ID
Wire Gauge
16mm²
Width - Outer Edges
0.591" (15.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
0.217" (5.51mm)
Termination
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD
0.299" (7.59mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
Tab Thickness
0.059" (1.50mm)