LCMB35-6-Q
Terminals - Rectangular Connectors
Manufacturer No:
LCMB35-6-Q
Datasheet:
LCMB35-6-Q
Description:
CONN TERM RECT RING 35MM #M6
Series
LCMB
Length - Overall
2.256" (57.30mm)
Diameter - Ring ID
0.709" (18.01mm)
Wire Gauge
35mm²
Width - Outer Edges
0.610" (15.49mm)
Diameter - Barrel ID
0.323" (8.20mm)
Diameter - Barrel OD
0.409" (10.39mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
M6 Stud
Tab Thickness
0.081" (2.05mm)