LCMB35-12-Q
Terminals - Rectangular Connectors
Manufacturer No:
LCMB35-12-Q
Datasheet:
LCMB35-12-Q
Description:
CONN TERM RECT RING 35MM #M12
Wire Gauge
35mm²
Width - Outer Edges
0.846" (21.49mm)
Diameter - Barrel ID
0.323" (8.20mm)
Diameter - Barrel OD
0.409" (10.39mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
M12 Stud
Tab Thickness
0.059" (1.50mm)
Series
LCMB
Terminal Style
Single Stud Hole
Length - Overall
2.492" (63.30mm)
Diameter - Ring ID
0.551" (14.00mm)