LCMA50-8H-L
Terminals - Rectangular Connectors
Manufacturer No:
LCMA50-8H-L
Datasheet:
LCMA50-8H-L
Description:
CONN TERM RECT RING 50MM #M8
Series
Pan-Lug®
Diameter - Ring ID
0.354" (8.99mm)
Wire Gauge
50mm²
Width - Outer Edges
0.709" (18.00mm)
Diameter - Barrel ID
0.386" (9.80mm)
Diameter - Barrel OD
0.484" (12.29mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Stud/Tab Size
M8 Stud
Tab Thickness
0.098" (2.49mm)