LCMA50-10H-L
Terminals - Rectangular Connectors
Manufacturer No:
LCMA50-10H-L
Manufacture:
Panduit Corp
Datasheet:
LCMA50-10H-L
Description:
CONN TERM RECT RING 50MM #M10
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Wire Gauge
50mm²
Width - Outer Edges
0.709" (18.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
0.386" (9.80mm)
Termination
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD
0.484" (12.29mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Stud/Tab Size
M10 Stud
Tab Thickness
0.098" (2.49mm)
Terminal Type
Ring, Tubular
Color
Contact Finish
Tin
Series
Pan-Lug®
Terminal Style
Single Stud Hole
Features
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Length - Overall
Insulation
Non-Insulated
Diameter - Ring ID
0.433" (11.00mm)