LCBX4-38H-L
Terminals - Rectangular Connectors
Manufacturer No:
LCBX4-38H-L
Manufacture:
Panduit Corp
Datasheet:
LCBX4-38H-L
Description:
CONN TERM RECT TONG 4 AWG #3/8
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Wire Gauge
4 AWG
Width - Outer Edges
0.620" (15.75mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
0.280" (7.11mm)
Termination
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD
0.380" (9.65mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Stud/Tab Size
3/8 Stud
Tab Thickness
0.070" (1.78mm)
Terminal Type
Rectangular Tongue
Color
Gray
Contact Finish
Electro-Tin
Series
Pan-Lug®
Terminal Style
Single Stud Hole
Features
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Length - Overall
Insulation
Non-Insulated
Diameter - Ring ID
0.410" (10.41mm)