LCA1/0-12-TL
Terminals - Rectangular Connectors
Manufacturer No:
LCA1/0-12-TL
Manufacture:
Panduit Corp
Datasheet:
LCA1/0-12-TL
Description:
CONN TERM RECT TONG 1/0 AWG #1/2
Packaging
Bulk
Length - Overall
2.310" (58.67mm)
Insulation
Non-Insulated
Diameter - Ring ID
0.530" (13.46mm)
Wire Gauge
1/0 AWG
Width - Outer Edges
0.800" (20.32mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
0.390" (9.91mm)
Termination
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD
0.520" (13.21mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
1/2 Stud
Tab Thickness
0.120" (3.05mm)