DV14-250B-M
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Manufacturer No:
DV14-250B-M
Manufacture:
Panduit Corp
Datasheet:
DV14-250B-M
Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
In Stock
1531 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Blue
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Gender
Female
Terminal Type
Standard
Series
Pan-Term®
Contact Finish
Tin
Features
Serrated Termination
Contact Material
Brass
Packaging
Bulk
Length - Overall
0.810" (20.57mm)
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.170" (4.32mm)