DPF18-205FIB-3K
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Manufacturer No:
DPF18-205FIB-3K
Manufacture:
Panduit Corp
Datasheet:
DPF18-205FIB-3K
Description:
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
In Stock
4680 pcs On sales
Product Parameter
Tab Width
0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Insulation Diameter
0.060" ~ 0.136" (1.52mm ~ 3.45mm)
Insulation
Fully Insulated
Tab Length
Wire Gauge
18-22 AWG
Part Status
Active
Termination
Crimp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Red
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Gender
Female
Terminal Type
Standard
Series
DiscoGrip™, ReelSmart™
Contact Finish
Tin
Features
Butted Seam
Contact Material
Brass
Packaging
Cut Tape (CT)
Length - Overall
0.780" (19.81mm)