TXD2SL-L-24V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXD2SL-L-24V-Z
Datasheet:
TXD2SL-L-24V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
3.39 kOhms
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
7.1mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A