TXD2SA-4.5V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXD2SA-4.5V-Z
Datasheet:
TXD2SA-4.5V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5VDC
Coil Resistance
101 Ohms
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Active
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Current
44.4mA
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A