TXD2SA-24V-X
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXD2SA-24V-X
Datasheet:
TXD2SA-24V-X
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Coil Resistance
2.5 kOhms
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
9.6mA
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A