TXD2SA-12V-X
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXD2SA-12V-X
Datasheet:
TXD2SA-12V-X
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
16.7mA
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Coil Resistance
720 Ohms
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max