TXD2SA-12V-1-X
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXD2SA-12V-1-X
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
TXD2SA-12V-1-X
Description:
RELAY GEN PURPOS DPDT 10MA 12VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
TX-D
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
720 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
10VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
16.7mA
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
10mA