TX2SS-LT-4.5V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SS-LT-4.5V-Z
Datasheet:
TX2SS-LT-4.5V-Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Current
44.5mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
101 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Switching Voltage
220VDC - Max