TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Datasheet:
TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Current
31.0mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
TX-TH
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
145 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max