TX2SS-L2-24V-X
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SS-L2-24V-X
Datasheet:
TX2SS-L2-24V-X
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
2.88 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
8.3mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A