TX2SL-L2-24V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SL-L2-24V
Datasheet:
TX2SL-L2-24V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
8.3mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
2.88 kOhms