TX2SL-L2-12V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SL-L2-12V
Datasheet:
TX2SL-L2-12V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
720 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
16.7mA