TX2SL-L2-1.5V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SL-L2-1.5V
Datasheet:
TX2SL-L2-1.5V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5VDC
Must Operate Voltage
1.13 VDC
Coil Current
134mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
11.2 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max