TX2SL-L-4.5V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SL-L-4.5V-Z
Datasheet:
TX2SL-L-4.5V-Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5VDC
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
203 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Current
22.2mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A