TX2SL-L-24V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SL-L-24V
Datasheet:
TX2SL-L-24V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
Product Parameter
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
5.76 kOhms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
4.2mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A