TX2SL-L-12V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SL-L-12V
Datasheet:
TX2SL-L-12V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
1.44 kOhms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
8.3mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A