TX2SL-48V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SL-48V-Z
Datasheet:
TX2SL-48V-Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 48VDC
Product Parameter
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
8.53 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
36 VDC
Coil Current
5.6mA
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
2A