TX2SL-12V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SL-12V
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
TX2SL-12V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Series
TX
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
1.03 kOhms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
11.7mA
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
2A