TX2SA-LT-12V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SA-LT-12V-Z
Datasheet:
TX2SA-LT-12V-Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Product Parameter
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
TX
Coil Resistance
720 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Switching Voltage
220VDC - Max
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
16.7mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A