TX2SA-LT-12V-X
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SA-LT-12V-X
Datasheet:
TX2SA-LT-12V-X
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Series
TX
Coil Resistance
720 Ohms
Packaging
Tube
Switching Voltage
220VDC - Max
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
16.7mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A