TX2SA-4.5-TH
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2SA-4.5-TH
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
TX2SA-4.5-TH
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Current
31.0mA
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
TX-TH
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
145 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max