TX2-L2-H-12V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2-L2-H-12V
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
TX2-L2-H-12V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
16.7mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
TX
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
720 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Company Profile
TX2-L2-H-12V Relevant information
TX2-1.5V
TX2-1.5V
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5VDC