TX2-L-H-12V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TX2-L-H-12V
Datasheet:
TX2-L-H-12V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
8.3mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
TX
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
1.44 kOhms
Packaging
Tube
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Company Profile
TX2-L-H-12V Relevant information
TX2-1.5V
TX2-1.5V
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5VDC