TQ2-L2-12V-3
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TQ2-L2-12V-3
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
TQ2-L2-12V-3
Description:
RELAY TELECOM DPDT 1A 12VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
1A
Operate Time
3ms
Release Time
3ms
Series
TQ
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
720 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
16.7mA
Must Release Voltage
Company Profile
TQ2-L2-12V-3 Relevant information
TQ2-1.5V
TQ2-1.5V
RELAY TELECOM DPDT 1A 1.5VDC
TQ2-12V
TQ2-12V
RELAY TELECOM DPDT 1A 12VDC