TN2-L2-H-12V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TN2-L2-H-12V
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
TN2-L2-H-12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Series
TN
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
720 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
16.7mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
1A
Operate Time
3ms
Release Time
3ms
Company Profile
TN2-L2-H-12V Relevant information
TN2-12V
TN2-12V
TN2-24V
TN2-24V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
TN2-3V
TN2-3V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 3VDC
TN2-3V-3
TN2-3V-3
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 3VDC
TN2-4.5V
TN2-4.5V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
TN2-4.5V-3
TN2-4.5V-3