NL6EBX-L2-DC48V-1
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
NL6EBX-L2-DC48V-1
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
NL6EBX-L2-DC48V-1
Description:
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 48VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
15ms
Release Time
10ms
Series
NL
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
1.44 kOhms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
125VAC, 30VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Coil Current
33.3mA