NL6EBX-L2-DC24V-1
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
NL6EBX-L2-DC24V-1
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
NL6EBX-L2-DC24V-1
Description:
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
360 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
125VAC, 30VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Coil Current
66.7mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)
2A