NL6EBX-DC12V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
NL6EBX-DC12V
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
NL6EBX-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Operate Time
15ms
Release Time
10ms
Series
NL
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
200 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
125VAC, 30VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Current
60.0mA
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)
2A