NL6EBX-DC110V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
NL6EBX-DC110V
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
NL6EBX-DC110V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 110VDC
Series
NL
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
13.5 kOhms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
125VAC, 30VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Must Operate Voltage
88 VDC
Coil Current
8.2mA
Must Release Voltage
11 VDC
Coil Voltage
110VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)
2A