NF4EB-48V-A
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
NF4EB-48V-A
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
NF4EB-48V-A
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
4.2 kOhms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
220VAC, 220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Coil Current
11.5mA
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)
2A