NF4EB-48V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
NF4EB-48V
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
NF4EB-48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
220VAC, 220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Coil Current
11.5mA
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
15ms
Release Time
10ms
Series
NF
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
4.2 kOhms