AGQ21TS24
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
AGQ21TS24
Datasheet:
AGQ21TS24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
5.0mA
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
AGQ TH
Coil Resistance
4.8 kOhms