AGQ210A24Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
AGQ210A24Z
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
AGQ210A24Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
Series
AGQ
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
4.8 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Seal Rating
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
5.0mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
2A