AGN210S12Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
AGN210S12Z
Datasheet:
AGN210S12Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 1A 12VDC
Series
AGN
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Resistance
1.44 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Seal Rating
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
8.3mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1A