AGN210A24Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
AGN210A24Z
Datasheet:
AGN210A24Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 1A 24VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Seal Rating
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
5.0mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
AGN
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Resistance
4.8 kOhms