AGN210A24X
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
AGN210A24X
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
AGN210A24X
Description:
RELAY TELECOM DPDT 1A 24VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Seal Rating
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Current
5.0mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
1A
Operate Time
4ms
Release Time
4ms
Series
AGN
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
4.8 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max