NCP1240ED065R2G
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer No:
NCP1240ED065R2G
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
NCP1240ED065R2G
Description:
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 7SOIC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Control Features
Fault Protection
Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Output Isolation
Isolated
Internal Switch(s)
No
Voltage - Start Up
12V
Series
Voltage - Breakdown
Topology
Flyback
Frequency - Switching
65kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Duty Cycle
80%
Supplier Device Package
7-SOIC
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
9.3V ~ 28V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case