NCP1079BAP100G
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer No:
NCP1079BAP100G
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1079BAP100G
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
In Stock
28 pcs On sales
Product Parameter
Output Isolation
Isolated
Internal Switch(s)
Yes
Series
Voltage - Start Up
8.4V
Topology
Flyback
Voltage - Breakdown
700V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
100kHz
Duty Cycle
68%
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Supplier Device Package
7-PDIP
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
6.5V ~ 20V
Power (Watts)
41W
Package / Case