NCP1072P100G
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer No:
NCP1072P100G
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1072P100G
Description:
IC REG SWITCHING HV SMPS 7DIP
In Stock
448 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
19W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
6.3V ~ 10V
Package / Case
Base Part Number
NCP1072
Control Features
Fault Protection
Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation
Isolated
Series
Internal Switch(s)
Yes
Topology
Flyback
Voltage - Start Up
8.2V
Packaging
Tube
Voltage - Breakdown
700V
Duty Cycle
68%
Frequency - Switching
100kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)