NCP1010AP100G
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer No:
NCP1010AP100G
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1010AP100G
Description:
IC OFFLINE SWITCH SMPS OVP 7DIP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Base Part Number
NCP1010
Control Features
Fault Protection
Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Output Isolation
Isolated
Series
Internal Switch(s)
Yes
Topology
Flyback
Voltage - Breakdown
700V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
100kHz
Duty Cycle
67%
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Supplier Device Package
7-DIP
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8.5V ~ 10V
Power (Watts)
19W